Zakikiríkaj a daj mi kreditku
- Martin Baumann
- 3 days ago
- 2 min read
Médiá a predovšetkým filmy nám ponúkajú pohľad na hypnózu, ktorý v nás vytvára predsudky.
Hypnotizér kývajúci vreckovými hodinkami má úplne pod kontrolou osobu či osoby a tie urobia všetko, čo im prikáže.. Od kotkodákania, cez krádeže až po vraždu.
Jedná sa o mýty, ktoré v nás vytvárajú pachuť. Pravdou je, že v hypnóze máte stále kontrolu nad tým čo prijímete a čo odmetnete aj keď myseľ vtedy funguje trošku inak.
Často sa jedná o potlačenie či obchádzanie kritického myslenia, vďaka čomu naša myseľ dokáže prijať myšlienky, ktoré by inak "racionálnymi filtrami" odmietla.
Našťastie väčšina z nás má v sebe "hidden observer/secret agency". Je to taký malý tajný agent(skrytý pozorovateľ), ktorý počúva a ak by sa nám niekto snažil nanútiť myšlienku, ktorá je v priamom rozpore s našimi kľúčovými hodnotami, odmietne ju a ešte aj kopne späť a naštartuje našu obranu.
Tu si treba uvedomiť, že robiť zo seba šaška a kikiríkať asi reálne nerobí problém väčšine z nás a preto to tak krásne funguje pri "stage" hypnóze, kde si hypnotizér vyberie z publika "dobrovoľníka", ktorý potom robí rôzne hlúposti. Ešte by som poznamenal, že aj výber tohto dobrovoľníka je často sprevádzaný testami sugestibility a hypnotizér si pre svoj "trik" vyberie toho, s ktorým má najväčšiu šancu na úspech.
Keby ste povedali zhypnotizovanému človeku, aby ukradl cudziu peňaženku a doniesol Vám ju, asi to bude v rozpore s jeho morálnym systémom a presvedčeniami a odmietne takúto sugesciu.
Keď mu však poviete v hypnóze, že ste si na stole zabudli peňaženku a aby Vám ju podal, je veľká šanca, že podvedome nebude preverovať, čije ten stôl Váš, či je to Vaša peňaženka.
Takže tak ako sa dajú ľudia manipulovať v bdelom stave, dajú sa manipulovať aj v hypnóze.
Vyplýva z toho teda otázka, či tým skutočným problémom je hypnóza alebo ten komu zverujete svoju dôveru.
KIKIRIKÍ (ale svoju kreditku Vám nedám!)
Comments